Nowy Targ jest otoczony przez dziesiątki kilometrów malowniczych ścieżek rowerowych, które są niewątpliwą atrakcją turystyczną oraz poszerzeniem oferty rekreacyjnej dla mieszkańców.
Kolejnym krokiem powinno być rozwijanie infrastruktury rowerowej wewnątrz Miasta, żeby rower mógł stawać się wygodnym pojazdem do korzystania na co dzień (praca, szkoła, załatwienia w urzędach, zakupy itp), a nie tylko weekendowo-rekreacyjnie.
Nasze rekomendacje
- budowa ścieżek rowerowych w głównych ciągach komunikacyjnych, a w pierwszej kolejności tam gdzie pozwala na to przestrzeń. W pierwszej kolejności takim miejscem powinna być ul. Krzywa, gdzie jest szeroki deptak oraz odcinek od Miejskiego Ośrodka Kultury do skrzyżowania przy dworcu autobusowym (gdzie jest bardzo szeroki chodnik).
- wytyczanie kotrapasów i kontraruchów rowerowych tam gdzie jest taka potrzeba komunikacyjna i możliwości techniczne
- powszechne montowanie stojaków rowerowych. Zwłaszcza przy szkołach, urzędach i innych miejscach publicznych.
UWAGA: stojaki rowerowe powinny spełniać minimum funkcjonalności
- dopełnieniem infrastruktury rowerowej powinna być również czytelna informacja – czytelnie oznaczanie kierunków ścieżek zarówno tabliczkami kierunkowymi i oznaczeniami namalowanymi na asfalcie.
- dla lepszego skoordynowania kwestii rowerowych, w wielu miastach powołuje się specjalnego pełnomocnika, zwanego też oficerem rowerowym. W Nowym Targu, z uwagi na rozbudowaną dotychczas infrastrukturę, a także na potencjał, warto rozważyć wyznaczenie takiej osoby w Urzędzie Miasta.